...bought one apple for a dollar with my savings. Then I went out on the street and sold it there for two dollars. With the two dollars I bought two apples for 1$ each and again sold them for 2 dollars each. Now I've had 4 dollars and was able to buy 4 apples, which, you may have guessed, I sold for 2 dollars each. Now I've had 8 dollars and I bought 8 apples and so on and so on...
A few days later my aunt died and I inherited her assets.










